Dĺžka tela: 50-90mm Rozmnožuje sa dvakrát, v rokoch s priaznivými klimatickými podmienkami až päťkrát ročne ( v ľudskom odchove môže mať mláďatá v desiatich a viacerých vrhoch za sebou, čo však nie je žiadúce, pretože sa samice tým značne vysiľujú a znižuje sa tým ich vek). Samica je v gravidite 19 až 22 dní, rodí tri až šesť, vzácne i osem mláďat / priemer na jeden vrh je 3,5 mláďata /. Tie majú pri narodení hmotnosť jeden gram. Oči sa im otvárajú trinásty deň, pohlavne dospievajú vo veku 3 až 4 mesiace. Samostatného života sú schopné od dovršenia troch týždňov, kedy ich môžeme odstaviť. Dožívajú sa obvykle veku jeden až dva roky, v zajatí vzácne až štyri roky.
Vrchnú stranu má škrečok roborovského pieskovo žltú, pričom miestami presvitá šedý podklad. Brucho a končatiny sú čisto biele a tak isto aj nad očami sú biele škvrny. Tak isto ako aj všetky škrečky rodu Phodopus má ochlpené nohy.
Žije v Mongolsku, severnej Číne, východnom Kazachstane a v Tuvinskej autonomnej oblasti Ruska. Obýva prevažne pisčité púšte a polopúšte prerastené psamofilnou vegetáciou. Často obýva pohyblivé piesočné duny. Vyhrabáva si asi jeden meter hlboké nie príliš vetvené nory. Ich hniezdnu časť často vystiela srsťou.
Rozmery chovného priestoru pre pár škrečkov by nemali byť menšie než 20x30 cm. Ale ohľadom na ich značnú pohyblivosť sa doporučuje radšej väčší priestor. Škrečok roborovského sa vzhľadom k ortuťovytým pohybom nehodí ako " mazlíček " .
Do chovu sa týto škrečkovia dostali koncom 60. - tych rokov 20 storočia prostredníctvom moskovského ZOO parku. K nám boli dovezení začiatkom 70. rokov z Tierparku Berlin a Planckového inštitútu odkiaľ sa rozšírili aj k súkromným chovateľom.